IPT010N08NM5ATMA1
TRENCH 40<-<100V PG-HSOF-8
NOVA Part#:
312-2299069-IPT010N08NM5ATMA1
Manufacturer Part No:
IPT010N08NM5ATMA1
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 43A (Ta), 425A (Tc) 3.8W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-HSOF-8
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Ta), 425A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05mOhm @ 150A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 280µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 223 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerSFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 375W (Tc)