DMP6350S-13
MOSFET P-CH 60V 1.5A SOT23
NOVA Part#:
312-2300891-DMP6350S-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMP6350S-13
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
P-Channel 60 V 1.5A (Ta) 720mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number DMP6350
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 900mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.1 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 206 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 720mW (Ta)