FDP4D5N10C
MOSFET N-CH 100V 128A TO220-3
NOVA Part#:
312-2311311-FDP4D5N10C
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDP4D5N10C
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 128A (Tc) 2.4W (Ta), 150W (Tc) Through Hole TO-220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FDP4D5
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 128A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 310µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5065 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 150W (Tc)