IRF250P225
MOSFET N-CH 250V 69A TO247AC
NOVA Part#:
312-2289827-IRF250P225
Manufacturer Part No:
IRF250P225
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
N-Channel 250 V 69A (Tc) 313W (Tc) Through Hole TO-247AC
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-247AC
Base Product Number IRF250
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesStrongIRFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 69A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 270µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-247-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4897 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 313W (Tc)