DMTH6004LPS-13
MOSFET N-CH 60V 22A PWRDI5060
NOVA Part#:
312-2290412-DMTH6004LPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMTH6004LPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 22A (Ta), 100A (Tc) 2.6W (Ta), 138W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMTH6004
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 22A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 96.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4515 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 2.6W (Ta), 138W (Tc)