IXTK40P50P
MOSFET P-CH 500V 40A TO264
NOVA Part#:
312-2283916-IXTK40P50P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTK40P50P
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
P-Channel 500 V 40A (Tc) 890W (Tc) Through Hole TO-264 (IXTK)
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-264 (IXTK)
Base Product Number IXTK40
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPolarP™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 205 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 890W (Tc)