IPB60R120P7ATMA1
MOSFET N-CH 650V 26A D2PAK
NOVA Part#:
312-2289038-IPB60R120P7ATMA1
Manufacturer Part No:
IPB60R120P7ATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 650 V 26A (Tc) 95W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3
Base Product Number IPB60R120
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ P7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 120mOhm @ 8.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 410µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1544 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max) 95W (Tc)