R8001CND3FRATL
MOSFET N-CH 800V 1A TO252
NOVA Part#:
312-2273420-R8001CND3FRATL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
R8001CND3FRATL
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 800 V 1A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount TO-252
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252
Base Product Number R8001
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.7Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 60 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)