PMV13XNEAR
PMV13XNEA - 20 V, N-CHANNEL TREN
NOVA Part#:
312-2284812-PMV13XNEAR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PMV13XNEAR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 20 V 7.3A (Ta) 610mW (Ta), 8.3W (Tc) Surface Mount TO-236AB
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-236AB
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 8V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 7.3A, 8V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Vgs (Max)±12V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 931 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 610mW (Ta), 8.3W (Tc)