FDB0300N1007L
MOSFET N-CH 100V 200A TO263-7
NOVA Part#:
312-2273075-FDB0300N1007L
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDB0300N1007L
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 200A (Tc) 3.8W (Ta), 250W (Tc) Surface Mount TO-263-7
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263-7
Base Product Number FDB0300
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 113 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8295 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)