MRFX1K80NR5
RF MOSFET LDMOS 65V OM1230-4L
NOVA Part#:
308-2259487-MRFX1K80NR5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MRFX1K80NR5
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
RF Mosfet LDMOS 65 V 1.8MHz ~ 470MHz 24dB 1800W OM-1230-4L
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - RF
ManufacturerNXP USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Supplier Device Package OM-1230-4L
Base Product Number MRFX1
Series-
Gain 24dB
Voltage - Test65 V
Noise Figure-
Power - Output 1800W
Package / CaseOM-1230-4L
Current Rating (Amps) -
Frequency 1.8MHz ~ 470MHz