MW6S010NR1
FET RF 68V 960MHZ TO270-2
NOVA Part#:
308-2258769-MW6S010NR1
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MW6S010NR1
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
RF Mosfet LDMOS 28 V 125 mA 960MHz 18dB 10W TO-270-2
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - RF
ManufacturerNXP USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Supplier Device Package TO-270-2
Base Product Number MW6S010
Series-
Gain 18dB
Voltage - Test28 V
Noise Figure-
Current - Test 125 mA
Power - Output 10W
Package / CaseTO-270AA
Current Rating (Amps) -
Voltage - Rated68 V
Frequency 960MHz