BSM120D12P2C005
MOSFET 2N-CH 1200V 120A MODULE
NOVA Part#:
303-2247489-BSM120D12P2C005
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BSM120D12P2C005
Standard Package:
12
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel (Half Bridge) 1200V (1.2kV) 120A (Tc) 780W Module
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package Module
Base Product Number BSM120
Package / CaseModule
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 22mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
FET FeatureSilicon Carbide (SiC)
FET Type2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14000pF @ 10V
Power - Max 780W