DMN2004VK-7
MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT-563
NOVA Part#:
303-2250848-DMN2004VK-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMN2004VK-7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 20V 540mA 250mW Surface Mount SOT-563
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-563
Base Product Number DMN2004
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
FET FeatureLogic Level Gate
FET Type2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V
Power - Max 250mW