NDC7003P
MOSFET 2P-CH 60V 0.34A SSOT6
NOVA Part#:
303-2248941-NDC7003P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NDC7003P
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 P-Channel (Dual) 60V 340mA 700mW Surface Mount SuperSOT™-6
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SuperSOT™-6
Base Product Number NDC7003
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
SeriesPowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 340mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5Ohm @ 340mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.2nC @ 10V
FET FeatureLogic Level Gate
FET Type2 P-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 66pF @ 25V
Power - Max 700mW