STS2DNF30L
MOSFET 2N-CH 30V 3A 8SOIC
NOVA Part#:
303-2247581-STS2DNF30L
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STS2DNF30L
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 30V 3A 2W Surface Mount 8-SOIC
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number STS2DNF30
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
SeriesSTripFET™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5nC @ 10V
FET FeatureLogic Level Gate
FET Type2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 121pF @ 25V
Power - Max 2W