FJA13009TU
TRANS NPN 400V 12A TO-3P
NOVA Part#:
301-2042452-FJA13009TU
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FJA13009TU
Standard Package:
450
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor NPN 400 V 12 A 4MHz 130 W Through Hole TO-3P
More Information
CategoryTransistors - Bipolar (BJT) - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-3P
Base Product Number FJA13009
Series-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 8 @ 5A, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 3V @ 3A, 12A
Frequency - Transition4MHz
Current - Collector Cutoff (Max)-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)400 V
Current - Collector (Ic) (Max) 12 A
Transistor TypeNPN
Power - Max 130 W