NSS40201LT1G
TRANS NPN 40V 2A SOT23-3
NOVA Part#:
301-2032256-NSS40201LT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NSS40201LT1G
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor NPN 40 V 2 A 150MHz 460 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Base Product Number NSS40201
Series-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 115mV @ 200mA, 2A
Frequency - Transition150MHz
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)40 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Transistor TypeNPN
Power - Max 460 mW