ZXTP03200BZTA
TRANS PNP 200V 2A SOT89
NOVA Part#:
301-2035911-ZXTP03200BZTA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ZXTP03200BZTA
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor PNP 200 V 2 A 105MHz 1.1 W Surface Mount SOT-89-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number ZXTP03200
Series-
Package / CaseTO-243AA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 1A, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 260mV @ 400mA, 2A
Frequency - Transition105MHz
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Transistor TypePNP
Power - Max 1.1 W