ZXTN2005ZTA
TRANS NPN 25V 5.5A SOT89
NOVA Part#:
301-2031503-ZXTN2005ZTA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ZXTN2005ZTA
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor NPN 25 V 5.5 A 150MHz 2.1 W Surface Mount SOT-89-3
More Information
CategoryTransistors - Bipolar (BJT) - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-89-3
Base Product Number ZXTN2005
Series-
Package / CaseTO-243AA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 1V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 200mV @ 150mA, 6.5A
Frequency - Transition150MHz
Current - Collector Cutoff (Max)20nA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)25 V
Current - Collector (Ic) (Max) 5.5 A
Transistor TypeNPN
Power - Max 2.1 W