ZXTP25020BFHTA
TRANS PNP 20V 4A SOT23-3
NOVA Part#:
301-2033113-ZXTP25020BFHTA
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ZXTP25020BFHTA
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor PNP 20 V 4 A 250MHz 1.25 W Surface Mount SOT-23-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number ZXTP25020
Series-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 10mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 210mV @ 500mA, 5A
Frequency - Transition250MHz
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20 V
Current - Collector (Ic) (Max) 4 A
Transistor TypePNP
Power - Max 1.25 W