NSS1C200LT1G
TRANS PNP 100V 2A SOT-23
NOVA Part#:
301-2037000-NSS1C200LT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NSS1C200LT1G
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor PNP 100 V 2 A 120MHz 490 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236)
Base Product Number NSS1C200
Series-
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 50mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 200mA, 2A
Frequency - Transition120MHz
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)100 V
Current - Collector (Ic) (Max) 2 A
Transistor TypePNP
Power - Max 490 mW