2SCR542PFRAT100
NPN DRIVER TRANSISTOR (CORRESPON
NOVA Part#:
301-2033236-2SCR542PFRAT100
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
2SCR542PFRAT100
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 5 A 250MHz 500 mW Surface Mount MPT3
More Information
CategoryTransistors - Bipolar (BJT) - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package MPT3
Base Product Number 2SCR542
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Package / CaseTO-243AA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 100mA, 2A
Frequency - Transition250MHz
Current - Collector Cutoff (Max)1µA (ICBO)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30 V
Current - Collector (Ic) (Max) 5 A
Transistor TypeNPN
Power - Max 500 mW