BFP620FH7764XTSA1
RF TRANS NPN 2.8V 65GHZ 4TSFP
NOVA Part#:
302-2017266-BFP620FH7764XTSA1
Manufacturer Part No:
BFP620FH7764XTSA1
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
RF Transistor NPN 2.8V 80mA 65GHz 185mW Surface Mount 4-TSFP
More Information
CategoryTransistors - Bipolar (BJT) - RF
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 4-TSFP
Base Product Number BFP620
Series-
Noise Figure (dB Typ @ f)0.7dB ~ 1.3dB @ 1.8GHz ~ 6GHz
Package / Case4-SMD, Flat Leads
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 110 @ 50mA, 1.5V
Frequency - Transition65GHz
Gain 21dB ~ 10dB
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)2.8V
Current - Collector (Ic) (Max) 80mA
Transistor TypeNPN
Power - Max 185mW
Other NamesBFP620FH7764XTSA1DKR
BFP 620F H7764