BTA10-800BWRG
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB
NOVA Part#:
296-2001854-BTA10-800BWRG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BTA10-800BWRG
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 10 A Through Hole TO-220
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number BTA10
Voltage - Off State800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10 A
Current - Hold (Ih) (Max)50 mA
SeriesSnubberless™
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50 mA