BTA202X-800D,127
NOW WEEN - BTA202X-800D - 3 QUAD
NOVA Part#:
296-2000251-BTA202X-800D,127
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BTA202X-800D,127
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 2 A Through Hole TO-220F
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerNXP USA Inc.
RoHS 1
Operating Temperature 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220F
Voltage - Off State800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)2 A
Current - Hold (Ih) (Max)5 mA
Series-
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.5 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 14A, 15.4A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5 mA