BTB24-600BRG
TRIAC 600V 25A TO220AB
NOVA Part#:
296-2000503-BTB24-600BRG
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BTB24-600BRG
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
TRIAC Standard 600 V 25 A Through Hole TO-220
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number BTB24
Voltage - Off State600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25 A
Current - Hold (Ih) (Max)80 mA
Series-
Triac TypeStandard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50 mA