T810-600B
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK
NOVA Part#:
296-1999573-T810-600B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
T810-600B
Standard Package:
75
Technical Datasheet:
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 8 A Surface Mount DPAK
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number T810
Voltage - Off State600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8 A
Current - Hold (Ih) (Max)15 mA
Series-
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10 mA