T2535-800G
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A D2PAK
NOVA Part#:
296-2001231-T2535-800G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
T2535-800G
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 25 A Surface Mount D2PAK
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Base Product Number T2535
Voltage - Off State800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)25 A
Current - Hold (Ih) (Max)50 mA
SeriesSnubberless™
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A, 260A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35 mA