T435-800B-TR
TRIAC ALTERNISTOR 800V 4A DPAK
NOVA Part#:
296-2000203-T435-800B-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
T435-800B-TR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 4 A Surface Mount DPAK
More Information
CategoryThyristors - TRIACs
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DPAK
Base Product Number T435
Voltage - Off State800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4 A
Current - Hold (Ih) (Max)35 mA
SeriesSnubberless™
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35 mA