T55A107M007C0070
CAP TANT POLY 100UF 7V 1206
NOVA Part#:
108-480026-T55A107M007C0070
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
T55A107M007C0070
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 7 V 1206 (3216 Metric) 70mOhm @ 100kHz
More Information
CategoryTantalum - Polymer Capacitors
ManufacturerVishay Sprague
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesvPolyTan™ T55
Capacitance100 µF
TypeMolded
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)