35TQC10MXB
CAP TANT POLY 10UF 35V 2411
NOVA Part#:
108-469062-35TQC10MXB
Manufacturer Part No:
35TQC10MXB
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz
More Information
CategoryTantalum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Base Product Number 35TQC
SeriesPOSCAP™ TQC
Capacitance10 µF
TypeMolded
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)