6TPF330M9L
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
NOVA Part#:
108-479888-6TPF330M9L
Manufacturer Part No:
6TPF330M9L
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 9mOhm @ 100kHz
More Information
CategoryTantalum - Polymer Capacitors
ManufacturerPanasonic Electronic Components
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Base Product Number 6TPF
SeriesPOSCAP™ TPF
Capacitance330 µF
TypeMolded
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)