B82805A0773A250
P100625 E6.3 SMT PUSH-PULL TRANS
NOVA Part#:
582-1879610-B82805A0773A250
Manufacturer Part No:
B82805A0773A250
Standard Package:
900
Technical Datasheet:
Forward, Push-Pull Converters For For DC/DC Converters SMPS Transformer 500VAC Isolation 250kHz Surface Mount
More Information
CategorySwitching Converter, SMPS Transformers
ManufacturerEPCOS - TDK Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesB82805
TypeFor DC/DC Converters
Intended Chipset-
Chipset Manufacturer-
Voltage - Primary-
Voltage - Auxiliary-
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.315" L x 0.236" W (8.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.224" (5.70mm)
Footprint0.315" L x 0.378" W (8.00mm x 9.60mm)
Inductance @ Frequency 77µH @ 50kHz
Voltage - Isolation500VAC
Frequency 250kHz