ASQ10330
SWITCH SNAP SPST-NO 100MA 30V
NOVA Part#:
571-1132760-ASQ10330
Manufacturer Part No:
ASQ10330
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Switch SPST-NO Chassis Mount
More Information
CategorySnap Action, Limit Switches
ManufacturerPanasonic Electric Works
RoHS 1
Voltage Rating - DC30 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number ASQ103
Operating Force 153gf
Series ASQ1
Release Force-
Pretravel-
Differential Travel-
Overtravel0.087" (2.2mm)
Operating Position 0.330" (8.4mm)
Switch FunctionOff-Mom
CircuitSPST-NO
Mechanical Life -
Electrical Life 200,000 Cycles
Features -
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) 100mA (DC)