D2HWC203MR100
SWITCH SNAP SPST-NO 100MA 125V
NOVA Part#:
571-1137652-D2HWC203MR100
Manufacturer Part No:
D2HWC203MR100
Standard Package:
20
Technical Datasheet:
Switch SPST-NO Chassis Mount
More Information
CategorySnap Action, Limit Switches
ManufacturerOmron Electronics Inc-EMC Div
RoHS 1
Voltage Rating - DC12 V
Voltage Rating - AC125 V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number D2HW
Operating Force 76gf
Series D2HW
Release Force10gf
Pretravel-
Differential Travel0.010" (0.25mm)
Overtravel0.055" (1.4mm)
Operating Position 0.250" (6.4mm)
Switch FunctionOff-Mom
CircuitSPST-NO
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Electrical Life 100,000 Cycles
Features -
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) 100mA (AC), 2A (DC)