V-15G3-1C25-K
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
NOVA Part#:
571-1132302-V-15G3-1C25-K
Manufacturer Part No:
V-15G3-1C25-K
Standard Package:
100
Technical Datasheet:
Switch SPDT Chassis Mount
More Information
CategorySnap Action, Limit Switches
ManufacturerOmron Electronics Inc-EMC Div
RoHS 1
Voltage Rating - DC125 V
Voltage Rating - AC250 V
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Mounting TypeChassis Mount
Base Product Number V-15
Operating Force 70gf
Series V
Release Force6.118gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential Travel0.110" (2.8mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
Operating Position 0.600" (15.2mm)
Switch FunctionOn-Mom
CircuitSPDT
Mechanical Life 50,000,000 Cycles
Electrical Life 100,000 Cycles
Features -
Ingress ProtectionIP40
Current Rating (Amps) 15A (AC), 100mA (DC)
Actuator TypeLever, Straight
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)