PS15-11PC1BR100K
SLIDE POT 100K OHM 0.1W TOP 15MM
NOVA Part#:
429-1592270-PS15-11PC1BR100K
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PS15-11PC1BR100K
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
100 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
More Information
CategorySlide Potentiometers
ManufacturerTT Electronics/BI
RoHS 1
SeriesPSxx
Fader TypeStandard
Travel Range15mm
Size / DimensionRectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
Adjustment TypeTop
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Resistance 100 kOhms