NRF24LE1-F16Q48-T
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 48VFQFN
NOVA Part#:
447-1526922-NRF24LE1-F16Q48-T
Manufacturer Part No:
NRF24LE1-F16Q48-T
Standard Package:
260
Technical Datasheet:
IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHz - 2.4GHz 48-VFQFN Exposed Pad
More Information
CategoryRF Transceiver ICs
ManufacturerNordic Semiconductor ASA
RoHS 1
Protocol -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 48-QFN (7x7)
Base Product Number NRF24
Data Rate (Max)2Mbps
Sensitivity-94dBm
Series-
TypeTxRx + MCU
Memory Size16kB Flash, 1kB SRAM
Voltage - Supply1.9V ~ 3.6V
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
GPIO31
RF Family/StandardGeneral ISM > 1GHz
ModulationGFSK
Power - Output 0dBm
Current - Receiving 12.4mA ~ 13.3mA
Current - Transmitting 6.8mA ~ 11.1mA
Serial InterfacesI²C, JTAG, SPI, UART
Frequency 2.4GHz