AMCA31-101-2R450G-S1F-T3
RF ANT 2.45GHZ CHIP SOLDER SMD
NOVA Part#:
432-1400767-AMCA31-101-2R450G-S1F-T3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AMCA31-101-2R450G-S1F-T3
Standard Package:
3,000
2.45GHz Bluetooth, Wi-Fi Chip RF Antenna - 0.5dBi Solder Surface Mount
More Information
CategoryRF Antennas
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Series AMCA
Frequency GroupUHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band) 2.45GHz
Number of Bands1
VSWR2
Frequency Range -
Return Loss -
RF Family/StandardBluetooth, WiFi
Gain 0.5dBi
Antenna TypeChip
TerminationSolder
Features -
Ingress Protection-
Power - Max 3 W
Applications Bluetooth, Wi-Fi
Height (Max) 0.047" (1.20mm)