AWSCR-20.00CW-T
CERAMIC RES 20.0000MHZ 10PF SMD
NOVA Part#:
284-1865280-AWSCR-20.00CW-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AWSCR-20.00CW-T
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
20 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 10 pF ±0.2% 60 Ohms -25°C ~ 85°C Surface Mount
More Information
CategoryResonators
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesAWSCR-CW
TypeCeramic
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Capacitance10 pF
Impedance60 Ohms
Features Built in Capacitor
Frequency 20 MHz
Height 0.047" (1.19mm)