MS05-1A87-75L
RELAY REED SPST 500MA 5V
NOVA Part#:
466-1899573-MS05-1A87-75L
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MS05-1A87-75L
Standard Package:
32
Technical Datasheet:
| Category | Reed Relays | |
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics | |
| RoHS | 1 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Series | MS | |
| Coil Voltage | 5VDC | |
| Contact Rating (Current) | 500 mA | |
| Switching Voltage | 200VAC, 200VDC - Max | |
| Coil Current | 18 mA | |
| Coil Type | Non Latching | |
| Seal Rating | - | |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC | |
| Must Release Voltage | 0.75 VDC | |
| Operate Time | 0.5 ms | |
| Release Time | 0.1 ms | |
| Coil Resistance | 280 Ohms | |