FRU185-30F
RESETTABLE FUSE - PPTC RADIAL LE
NOVA Part#:
126-2472973-FRU185-30F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FRU185-30F
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
- PTC Resettable Fuse 30V 1.85 A Ih Through Hole Radial, Disc
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerRFE/Fuzetec
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
SeriesFRU
Type-
Current - Max100 A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85 A
Current - Trip (It)3.7 A
Time to Trip8.7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)90 mOhms
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension 0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.618" (15.70mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Voltage - Max30V