0603L050SLYR
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0603
NOVA Part#:
126-2472927-0603L050SLYR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
0603L050SLYR
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
| Category | PTC Resettable Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Series | POLY-FUSE®, LoRho | |
| Type | Polymeric | |
| Current - Max | 50 A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 500 mA | |
| Current - Trip (It) | 1 A | |
| Time to Trip | 100 ms | |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 70 mOhms | |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 350 mOhms | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric), Concave | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | 0.030" (0.75mm) | |
| Lead Spacing | - | |
| Voltage - Max | 6V | |