1210L050/30WR
PTC RESET FUSE 30V 500MA 1210
NOVA Part#:
126-2473189-1210L050/30WR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
1210L050/30WR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 500 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesPOLY-FUSE®, 1210L
TypePolymeric
Current - Max40 A
Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
Current - Trip (It)1 A
Time to Trip150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)220 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)900 mOhms
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
Size / Dimension 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Voltage - Max30V