0ZRR0135FF1A
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
NOVA Part#:
126-2473659-0ZRR0135FF1A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
0ZRR0135FF1A
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerBel Fuse Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Series0ZRR
TypePolymeric
Current - Max40 A
Current - Hold (Ih) (Max)1.35 A
Current - Trip (It)2.7 A
Time to Trip9.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)300 mOhms
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension 0.571" Dia x 0.122" T (14.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.772" (19.60mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)
Voltage - Max60V