0402L020SLKR
PTC RESET FUSE 6V 200MA 0402
NOVA Part#:
126-2471062-0402L020SLKR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
0402L020SLKR
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 200 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
TypePolymeric
Current - Max40 A
Current - Hold (Ih) (Max)200 mA
Current - Trip (It)500 mA
Time to Trip1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.25 Ohms
Package / Case0402 (1005 Metric), Concave
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
Voltage - Max6V