MF-NSML260/12-2
PTC RESET FUSE 12V 2.6A 1206
NOVA Part#:
126-2473166-MF-NSML260/12-2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MF-NSML260/12-2
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 12V 2.6 A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number MF-NSML
SeriesMultifuse®, MF-NSML/X
TypePolymeric
Current - Max50 A
Current - Hold (Ih) (Max)2.6 A
Current - Trip (It)5.2 A
Time to Trip5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)30 mOhms
Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
Size / Dimension 0.128" L x 0.063" W (3.25mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Voltage - Max12V