TRF250-080U
PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
NOVA Part#:
126-2472099-TRF250-080U
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TRF250-080U
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 80 mA Ih Through Hole Radial, Disc
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerLittelfuse Inc.
RoHS 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
SeriesPolySwitch®, TRF250
TypePolymeric
Current - Max3 A
Current - Hold (Ih) (Max)80 mA
Current - Trip (It)160 mA
Time to Trip4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)14 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)33 Ohms
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension 0.189" Dia x 0.150" T (4.80mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max)0.366" (9.30mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Voltage - Max60V (250V Int)