PRG15BC180MM1RC
PTC RESET FUSE 24V 47MA 0402
NOVA Part#:
126-2471084-PRG15BC180MM1RC
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PRG15BC180MM1RC
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 47 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric)
More Information
CategoryPTC Resettable Fuses
ManufacturerMurata Electronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number PRG15BC
SeriesPOSISTOR®, PRG
TypeCeramic
Current - Max1.2 A
Current - Hold (Ih) (Max)47 mA
Current - Trip (It)98 mA
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Resistance - 25°C (Typ)18 Ohms
Voltage - Max24V